Yoast SEO - jak zainstalować

Yoast SEO – jak zainstalować?

Posiadasz swoją własną witrynę internetową? Twoja strona funkcjonuje na platformie WordPress? Chciałbyś znaleźć sposoby na rozwój swojej strony, poprawić jakość tekstów oraz poprawnie optymalizować treści? Jeśli na wszystkie z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to warto, byś poświęcił chwilę uwagi nad wtyczkami dostępnymi na WordPressie. Dokładnie chodzi o to, byś zastanowił się nad rozpoczęciem współpracy ze wtyczką o nazwie Yoast SEO.

Czym jest Yoast SEO?

Yoast SEO to na chwilę obecną jedna z najpopularniejszych wtyczek dostępnych na platformie WordPress. Posiada ponad 5 milionów aktywnych instalacji i współpracuje również z najnowszą wersją oprogramowania. Ma ona na celu optymalizować treści publikowane na stronie internetowej pod kątem zasad SEO. Samo SEO, czyli search engine optimization, to nic innego jak szansa na zwiększenie widoczności strony w wyszukiwarkach internetowych oraz przyciągnięcie tym samym nowych odbiorców. Warto więc zastanowić się nad aktywowaniem wtyczki w momencie, kiedy świeżo zaczynamy z rozwojem naszej strony internetowej. Dzięki temu będzie mogła wspierać od początku Twoją stronę pod kątem wyświetleń w wyszukiwarkach.

Wtyczka ta dostępna jest bezpłatnie dla każdego użytkownika platformy WordPress posiadającego swoją witrynę. Jest również opcja płatna, aczkolwiek darmowa wersja oferuje wystarczającą ilość narzędzi na początek. Wersją płatną warto zainteresować się w przyszłości, kiedy zdecydujesz się na dalsze planowanie kampanii pozycjonowania. Wszystko zależy od podjętych przez Ciebie działań oraz tego, jaki ruch uda Ci się osiągnąć od samego początku korzystania z Yoast SEO. 

Jak uruchomić Yoast SEO na mojej witrynie w WordPress?

Sam proces instalacji usługi nie jest tak skomplikowany, jak ewentualne dalsze konfigurowanie (o którym również tutaj wspomnimy). Na sam początek musisz zalogować się do panelu administratora na swojej witrynie. Jeśli nie pamiętasz, jak to zrobić, wpisz /wp-admin zaraz za adresem Twojej strony internetowej w pasku wyszukiwania. Następnie przejdź do zakładki wtyczki i następnie kliknij Dodaj nową. Otworzy się panel ze wszystkimi dostępnymi wtyczkami na platformie WordPress. W prawym górnym rogu możesz wpisać Yoast SEO i po kilku sekundach wyszukiwarka odnajdzie ją w liście rekordów. Kliknij przycisk zainstaluj i gotowe.

Po zainstalowaniu wtyczki, w miejscu przycisku do instalacji pojawi się przycisk aktywuj. Dzięki temu przyciskowi uruchamiasz wtyczkę, która od razu zaczyna swoją pracę na Twoim portalu. Jeśli przez przypadek ją odłączysz, bądź wyjdziesz z ekranu instalacyjnego, w każdej chwili możesz ją włączyć lub wyłączyć, przechodząc do zakładki wtyczki, a następnie zainstalowane wtyczki. W tym miejscu również możesz dostać się do ustawień każdej z zainstalowanych wtyczek na Twojej stronie internetowej. 

Yoast SEO - jak zainstalować

Jak korzystać z wtyczki Yoast SEO na mojej stronie internetowej?

W momencie kiedy przeszedłeś już przez cały proces instalacji i aktywacji wtyczki, można zacząć działać. Nie musisz szukać informacji o wtyczce po całym panelu administratora. Wystarczy, że zaczniesz tworzyć treści, które mają być opublikowane na portalu. W zakładce posty możesz dodawać i modyfikować to, co ma być publikowane. Kliknij dodaj nowy, by zacząć tworzyć nową treść, która ma zostać opublikowana na portalu. Najważniejsze rzeczy związane z optymalizacją tego co piszesz, znajdą się na samym dole strony, pod głównym oknem do tworzenia treści. Yoast SEO podzielony tam jest na osobne kategorie — SEO oraz czytelność. 

Zakładka czytelność skupia się na finalnym odbiorze Twoich treści przez czytelników. Na podstawie tego co stworzyłeś w newsie, analizuje czy wykorzystujesz odpowiednie natężenie strony biernej w treści. Prócz tego sprawdza treść pod kątem zróżnicowania oraz czy jest odpowiednia ilość nagłówków w proporcji do ilości tekstu. Dodatkowo sprawdza jeszcze długość zdań oraz długość akapitów. Idealnie weryfikuje więc wszystkie kwestie, które mogą wpłynąć na zniechęcenie Twojego czytelnika do dalszego korzystania z Twojej strony internetowej. 

Ile jest SEO w Yoast SEO?

Dostępna jest jeszcze zakładka SEO, która, jak sama nazwa wskazuje, skupia się już głównie na pozycjonowaniu posta w sieci. W tej zakładce konieczne jest zastanowienie się nad tym, jaka fraza kluczowa towarzyszy naszej wiadomości. To ona będzie tą frazą, po której wyszukiwarki będą w stanie „wypluć” naszą stronę internetową dla potencjalnego poszukiwacza danego tematu. Dalej skupiamy się na slugu, czyli ciągu znaków, który znajduje się za adresem naszej strony (np. www.abcd.pl/tutaj-jest-twoj-slug). Na sam koniec wpisujemy opis, który ma pojawiać się w wyszukiwarkach. Należy pamiętać o tym, by slug, jak i opis zawierały słowo kluczowe wpisane na samym początku w tej zakładce. 

Na sam koniec weryfikujemy ostatnie kwestie w zakładce SEO. Tak samo jak w dziale Czytelność, tutaj również wymienione jest kilka punktów, na które należy zwrócić uwagę. Sprawdzana jest długość tekstu oraz to, czy dodałeś link zewnętrzny (jakiś inny portal) oraz wewnętrzny (link do newsa z Twojej strony). Prócz tego porównuje słowo kluczowe z całą treścią Twojego wpisu i może podkreślić Ci błąd w postaci braku klucza w tytule bądź zbyt małej ilości nawiązań w całej treści.