Xenu SEO - jak działa?

Xenu SEO – jak działa?

Xenu SEO to skrócona nazwa programu Xenu’s Link Sleuth, który jest przeznaczony do wewnętrznego audytu witryny i wyszukiwania uszkodzonych linków. Gdy zmienia się strukturę witryny lub adresy URL, inne strony mogą zawierać nieistotne linki prowadzące do starych, nieistniejących adresów URL. Znajdowanie takich linków to główne zadanie Xenu. Program jest darmowy, ponieważ jest bardzo popularny na całym świecie. Jest to proste oprogramowanie, które pozwala szybko przeanalizować witrynę pod kątem uszkodzonych linków i nie tylko.

Jak działa Xenu SEO?

Xenu SEO posiada prosty interfejs, który ułatwia poruszanie się po programie. Użytkownik wprowadza wymagany adres, po czym aplikacja wyświetla listę linków wskazujących ich status. Umożliwia komponowanie danych w raporty, tworzenie wykresów dla bardziej wizualnej prezentacji wyników. Można je wyeksportować do Excela, otworzyć w przeglądarce. Pomaga uruchomić automatyczną kontrolę po określonym czasie.

Aby rozpocząć analizę witryny w Xenu SEO, trzeba uruchomić oprogramowanie i kliknąć kartę Plik. Następnie wybrać pierwszy element sprawdzić adres URL i wskazać adres witryny, poszczególne strony lub ścieżkę do dokumentu na komputerze. Po uruchomieniu pozyskane wyniki analizy będą wyświetlone w głównym oknie programu. Analizowane będą zarówno adresy URL stron, jak i linki do różnych plików. Uszkodzone linki zostaną podświetlone na czerwono. Za pomocą różnych tabulatorów można sortować linki według różnych parametrów:

 • Status (uszkodzony lub nie)
 • Typ (format pliku)
 • Rozmiar (rozmiar strony)
 • Tytuł i poziom.

Wyniki można przetwarzać bez czekania na zakończenie kontroli. Program generuje raporty zarówno we własnym formacie pliku, jak i w formacie tekstowym.

Xenu SEO - jak działa?

Funkcje Xenu SEO

Oprócz wyszukiwania uszkodzonych linków program może: szukać obrazów, ramek, skryptów, wtyczek, stylów itp.:

 • Szukać stron z długim czasem odpowiedzi i o wysokim poziomie zagnieżdżenia.
 • Analizować linkowanie wewnętrzne
 • Szukać obrazków bez atrybutu alt
 • Stworzyć mapę witryny
 • Skanować bezpieczne witryny przez SSL (https: //).

Xenu SEO jest w stanie analizować zarówno całą witrynę, jak i jej poszczególne strony. Możliwe jest również analizowanie lokalnych dokumentów na komputerze PC. Podczas analizy wyniki będą wyświetlane w oknie głównym. W przyszłości można je wyeksportować np. do Excela.

Co można wykonać za pomocą Xenu SEO?

 • Szukać uszkodzonych linków w danym zasobie. Jeżeli ktoś napisał setki artykułów, wiele zawierało linki do innych zasobów lub niektórych dokumentów, obrazów, ale niemożliwe jest ręczne śledzenie wydajności wszystkich tych linków. W takim przypadku bardzo wygodnie jest używać Xenu SEO, jako darmowego oprogramowania, łatwego w konfiguracji i obsłudze.
 • Przygotować mapę witryny. Jeżeli chodzi o dynamiczne witryny nie będzie z tym problemu, ale w przypadku zasobów HTML (statycznych) ręczne wykonanie mapy witryny pochłonie dużo czasu. Xenu SEO rozwiązuje ten problem w kilka minut, w zależności od rozmiaru strony i szybkości połączenia internetowego.
 • Szukać stron z długimi czasami powrotu. Wiedząc, które strony w witrynie są wyświetlane z dużym opóźnieniem, można przeanalizować przyczynę takiego zachowania i zoptymalizować czas odpowiedzi, co będzie miało pozytywny wpływ zarówno na odwiedzających, jak i wyszukiwarki.
 • Wyśledzić nieunikalne tytuły. A każdy z nich na stronie musi być jednak unikalny, dzięki czemu nie będą znalezione podczas wyszukiwania i odfiltrowane, jako duplikat treści. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, na których stronach witryny powtarzają się tytuły.
 • Wykryć strony o dużym poziomie zagnieżdżenia. Każda ze stron w witrynie, nie może znajdować się dalej od strony głównej niż dwa lub trzy kliknięcia. Im dalej znajduje się strona, tym trudniej jest do niej dotrzeć zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom. Jeśli znajdzie się podobne strony, które są ważne, ale znajdują się więcej niż 3 kliknięcia od strony głównej, trzeba podjąć pewne kroki, aby poprawić nawigację.
 • Wyszukać strony z największą liczbą linków wychodzących. Wszystkie linki wychodzące na stronie powinny być starannie moderowane, ponieważ są zaufane przez wyszukiwarki, a także przypisywanie do serwisu różnego rodzaju filtrów. Jeśli zauważy się gwałtowny spadek w rankingu wyszukiwarek, pierwszym krokiem jest sprawdzenie wszystkich linków wychodzących, ponieważ jest możliwe, że, to hakerzy, umieścili swoje linki spamowe w danym zasobie.
 • Dzięki Xenu SEO można zauważyć, które strony posiadają zarówno największą jak i najmniejszą ilość wewnętrznych linków do siebie. Sprawdzić swoje wewnętrzne linki liczbowo. Które strony zasługują na więcej uwagi, a które mniej (na podstawie linków wewnętrznych).
 • Uda się znaleźć zdjęcia z nieistniejącym atrybutem alt, który jest ważny w czasie optymalizacji witryny albo poszczególnych stron pod względem określonych zapytań. Sprawdzić, czy nie przegapiło się opisu dla ważnych obrazów na swojej stronie, dodając, które poprawią swoją pozycję w wyszukiwaniu, lub zostaną znalezione przez wyszukiwarkę grafiki.