Wtyczka All in One SEO Pack - jak używać?

Wtyczka All in One SEO Pack – jak używać?

Pośród dostępnych w sieci wtyczek SEO jedną z najbardziej znanych jest All in One SEO Pack. Do czego się przydaje i jak jej używać?

All in One SEO Pack – co to jest?

Wtyczka, o której mowa powstała w 2007 roku i po dziś dzień należy do najpopularniejszych tego typu narzędzi. Stworzyli ją Michael Torbert i Steve Mortiboy, aby pomóc użytkownikom Internetu w pozycjonowaniu swoich blogów. Wtyczka ma za zadanie ułatwić zoptymalizowanie blogów oraz znajdujących się na nich artykułów tak, by czytelniczki i czytelnicy bez problemu na nie trafiali.

Do czego służy One SEO Pack?

All in One Pack pozwala na optymalizację naszej witryny. Dzięki temu będzie ona wypadała korzystnie w oczach algorytmów wyszukiwarek, które decydują o tym, czy zaproponować naszego bloga osobom poszukującym danych treści w internecie.

Podstawową funkcją wtyczki będzie więc optymalizowanie podstron naszej witryny pod kątem SEO. Wygodny panel pozwala nam łatwo zmodyfikować nie tylko treść, ale także tytuł i opis tak, by wszystko współgrało z preferencjami algorytmów. W dodatkowych opcjach możemy również zmodyfikować dane umożliwiające optymalizację podstron pod kątem mediów społecznościowych.

Ważną funkcją, jaką daje nam All in One Pack, jest także blokowanie botów, które mogą szkodzić naszej witrynie. To, czy blog radzi sobie dobrze w Internecie, możemy również sprawdzić przy pomocy wtyczki. Umożliwia to panel monitorowania wydajności naszej strony. Natomiast funkcja logów ważnych zdarzeń zapisuje w osobnym pliku wszystkie błędy, które wystąpiły na stronie, dzięki czemu możemy je łatwo zlokalizować i usunąć.

Poza możliwością tworzenia sitemapy mamy także funkcję, która pozwala na zapisywanie oraz wczytywanie wybranych ustawień. Dzięki temu konfigurację zapisaną dla jednej strony, możemy użyć do optymalizowania kolejnej. Nie musimy za każdym razem wszystkiego robić od podstaw.

Wtyczka All in One SEO Pack - jak używać?

Jak używać All in One Pack?

Choć w 2011 roku Michael Torbert wydał poradnik szczegółowo wyjaśniający jak używać wtyczki, nie musimy czytać całej książki, by zrozumieć podstawy tego narzędzia.

Instalacja wtyczki

Pierwszym krokiem do korzystania z wtyczki jest oczywiście jej poprawna instalacja, a następnie – aktywacja. Na szczęście jest to bardzo proste. Wystarczy, że otworzymy swoją witrynę internetową, a następnie zalogujemy się do konta WordPress. Po prawidłowym zalogowaniu, należy przejść do panelu administracyjnego strony i wybrać zakładkę dedykowaną wtyczkom. All in One Pack bez problemu odnajdziemy wpisując nazwę w okienko wyszukiwarki wtyczek. Po aktywacji wtyczka jest już gotowa do konfiguracji.

Konfiguracja wtyczki

Wtyczka All in One Pack prezentuje wszystkie dostępne opcje konfiguracji na jednej stronie, co jest bardzo wygodne. Dodatkowym plusem jest to, że przy każdej wymienionej opcji możemy uzyskać pomoc. Jest nią wyjaśnienie, do czego służy dana funkcjonalność. Dzięki temu włączyć możemy funkcje, które będą nam przydatne, a pozostawić wyłączone te, które będą zbędne.

Meta title

Jedną z podstawowych rzeczy, jaką możemy skonfigurować przy pomocy All in One Pack, są tak zwane meta title. Dzięki tej funkcji możemy mieć wpływ na to, jaki tytuł wyświetla się dla danej strony w oknie wyszukiwarki. All in One Pack pozwala na modyfikację meta title między innymi następujących stron:

  • Strona główna,
  • Podstrony,
  • Wpisy blogowe,
  • Podstrony danych kategorii,
  • Strony archiwum strony lub bloga.

Social meta

Kolejna bardzo przydatna funkcja wtyczki to dostosowywanie treści do najbardziej popularnych portali społecznościowych. Dzięki zastosowaniu tej opcji artykuł z naszej strony udostępniony na Facebooku lub Twitterze zostanie sformatowany w taki sposób, by jego miniatura została poprawnie wyświetlona.

Kanoniczne adresy URL

Jedna z podstawowych opcji All in One Pack dotyczy kanoniczności adresu. A czym jest właściwie ta kanoniczność? Chodzi tutaj o adres URL, który przez wyszukiwarkę uważany jest za najbardziej reprezentatywny dla naszego bloga lub witryny. Jest to funkcja przydatna zwłaszcza wówczas, gdy do jednego portalu prowadzi kilka różnych linków.

Log ważnych zdarzeń

Wspomniany już nieco wyżej log ważnych zdarzeń to bardzo ważna funkcja, z której bezwzględnie należy skorzystać. Dzięki niej All in One Pack zapisuje wszystkie błędy, jakie powstały na stronie. Możemy przeglądać je na bieżąco i natychmiast eliminować wszystkie nieprawidłowości występujące na naszej stronie.

Ustawienia tytułów

Ta sekcja umożliwia łatwą i szybką modyfikację wszystkich stron i podstron, z których składa się blog lub witryna. Do podstawowych jej funkcji należy kapitalizacja pierwszych liter. Dzięki zaznaczeniu tej funkcji nie musimy już ręcznie sprawdzać, czy tytuł każdej strony i podstrony zaczyna się od wielkiej litery. Wtyczka sprawdza to za nas i automatycznie to poprawia. Dodatkowo możemy zadbać o to, by wszystkie tytuły przyjmowały podobną, spójną ze sobą formę. Możemy także skorzystać z opcji optymalizacji tytułów stron pod kątem SEO.

Automatyczne generowanie opisu

Choć skrócony opis strony lepiej jest zrobić samodzielnie, to jeśli nie mamy na to akurat czasu, lepiej skorzystać z tego wygenerowanego automatycznie, niż postawić to pole puste. Opcja ta skraca tekst do pierwszych 150 znaków postu i tworzy z niego taki właśnie opis.