Katalogowanie SEO - co to?

Katalogowanie SEO – co to?

O ile katalogowanie niegdyś było niezwykle popularne, to jednak w dzisiejszych czasach jest w delikatnej defensywie. Jeszcze niedawno większość stron dążyło do tego, aby być w katalogu stron, dziś stosowane są nieco odmienne metody, które okazują się równie skuteczne. Nie oznacza to jednak, że katalogowanie SEO jest czymś zupełnie niechcianym. Co to jest katalogowanie stron internetowych? Czy w dzisiejszych czasach katalogowanie jest wartościowe? O czym powinniśmy pamiętać dodając do katalogów? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Co to jest katalogowanie stron internetowych?

Katalogowanie SEO - co to?Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat katalogowania stron internetowych, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, czym ono tak właściwie jest. Otóż jak sama nazwa mówi, jest to dodawanie stron do katalogów. W dzisiejszych czasach jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, czym tak właściwie są owe katalogi. Współcześnie jeśli chcemy coś znaleźć w sieci, wówczas wpisujemy frazę w wyszukiwarkę. Jeśli przeglądarka jest odpowiednio spersonalizowana, wówczas w wynikach wyszukiwania w zdecydowanej większości przypadków otrzymamy adres najbliższej lokalizacji, której szukaliśmy. Dodatkowo znajdziemy opinie internautów, średni czas oczekiwania, zdjęcia, a także wiele innych informacji, które mogą mieć dla nas znaczenie. W przeszłości było to jednak nieco bardziej problematyczne. Wyszukiwarki często wskazywały dziwne witryny, kiedy próbowaliśmy znaleźć jakąkolwiek usługę lokalną. Dlatego też jeśli chcieliśmy znaleźć przykładowo dowolny serwis samochodowy, wówczas musieliśmy wejść do katalogu stron. Wówczas była to witryna, w której znajdowało się wiele linków. Zwracano uwagę na takie kwestie, jak chociażby miasto. Wchodząc do katalogi mieliśmy kolejne katalogi z usługami, które możemy tam znaleźć. W przypadku naszego przykładu należało znaleźć katalog o nazwie „motoryzacja”, a następnie „serwis samochodowy”. Dopiero wówczas mieliśmy do dyspozycji różnorodne strony, które prowadziły do danej lokalizacji. Tego typu katalogi funkcjonowały właściwie od samego początku Internetu. Warto jednak pamiętać, że w tamtych czasach rozwiązanie związane z dodawaniem strony do katalogów posiadało również ważną zaletą. Katalogowanie powodowało, że wartość rankingowa w wyszukiwarkach wzrastała dość dynamicznie, dzięki czemu znacznie szybciej mogliśmy natrafić na własną stronę. Tak więc dodanie strony do katalogów było gwarancją wielu punktów już na starcie, dzięki czemu nasza pozycja była wyższa na liście wyników niż w przypadku konkurencji. 

Czy w dzisiejszych czasach katalogowanie jest wartościowe?

Warto chwilę zastanowić się nad tym, czy w dzisiejszych czasach katalogowanie jest tak rozsądne jak w przeszłości. Technologie rozwijają się bardzo dynamicznie. W dzisiejszych czasach dominuje sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Czy możemy zatem polegać na katalogowaniu stron? Niestety aktualnie jest to dość problematyczne. Algorytmy rankingujące witryny bardzo się rozwinęły. W konsekwencji nieumiejętne wykonywanie czynności może doprowadzić do tego, zamiast podwyższyć wcześniej wspomniany ranking, zupełnie przypadkiem ulegnie on obniżeniu, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Z czego to wynika? Otóż współczesne algorytmy są na tyle inteligentne, że są w stanie rozpoznać ewentualną próbę sztucznego nabijania punktów. Kiedy tego typu czynności zostaną wykryte, wówczas dochodzi do odwrotnych skutków, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. W katalogach często znaleźć można linki niskiej jakości, które to są regularnie plagiatowane, jednocześnie służą do spamu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że katalogowanie może przynieść wiele korzyści, o ile odpowiednio wybieramy katalog. Jeśli nie potrafimy tego dokonać na własną rękę, wówczas warto poprosić o pomoc specjalistów. 

O czym powinniśmy pamiętać dodając do katalogów?

Kiedy zdecydujemy się na dodawanie strony do katalogów, wówczas powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Kierując się nimi możemy liczyć na to, że katalogowanie przyniesie ze sobą szereg zalet. Jeśli powierzymy to zadanie specjalistom, wówczas ryzyko niepowodzenia jest bardzo niskie. Podczas dodawania do katalogów powinniśmy zadbać o odpowiedni tytuł wpisu. W zdecydowanej większości przypadków będzie to anchor linka, który to poprowadzi do strony. Kolejną ważną kwestią jest unikalny opis, jak i również ustawienie odpowiednich tagów i kategorii. W tym drugim przypadku z reguły pozyskujemy kilka linków do naszej strony, bowiem jest ona sklasyfikowana do kilku kategorii. Dlatego też warto zdecydować się na wykorzystanie maksymalnej ilości możliwych kategorii. Nie w sposób nie wspomnieć o rozłożeniu linków w czasie. Zdecydowanie najrozsądniejsze jest dodawanie po kilka linków w tygodniu, dzięki czemu proces będzie wyglądał naturalnie. Kluczowe może okazać się też podlinkowanie i indeksacja.