Jak opisywać zdjęcia - WordPress SEO

Jak opisywać zdjęcia – WordPress SEO

Nie da się ukryć, że zdjęcia to niemalże nieodłączne elementy każdej współczesnej strony internetowej. Oprócz tego, że przyciąga ona uwagę użytkownika, to jednocześnie umożliwia wyróżnienie i urozmaicenie stosunkowo długiej treści. Duże znaczenie ma optymalizacja grafik, zdjęć i obrazów pod SEO, jednakże w praktyce tylko niewielka liczba specjalistów zdaje sobie z tego sprawę. Dlaczego pozycjonowanie zdjęć ma tak duże znaczenie? Od czego powinniśmy rozpocząć optymalizację zdjęć na stronę? Za co odpowiada grafika na stronie i jak wpływa na SEO? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Dlaczego pozycjonowanie zdjęć ma tak duże znaczenie?

Świetnie prezentujące się grafiki nie tylko zwiększają zainteresowanie wśród użytkowników, ale jednocześnie utrzymują nas w przekonaniu, że strona jest rzetelna, solidna i merytoryczna. Co ciekawe, jeśli odpowiednio zajmiemy się optymalizacją zdjęć, wówczas ma to bezpośredni wpływ na lepsze działanie witryny. Przede wszystkim działanie to skraca czas ładowania całej strony. Okazuje się, że prędkość to jeden z czynników rankingowych, dlatego też tak ważna jest kwestia tego, aby całość ładowała się możliwie najszybciej, zarówno w przypadku komputerów, jak i urządzeń mobilnych. Na podstawie badań wywnioskowano również, że optymalizacja zdjęć wpływa też na zaangażowanie użytkowników. W końcu poprawia się stan wizualny treści. Posty, które posiadają grafikę zwiększają zaangażowanie użytkowników, a przecież na tym zależy nam w sposób szczególny. tak więc umieszczanie grafiki i jej zoptymalizowanie z pewnością przyciągnie uwagę szerszego grona odbiorców, a to z kolei wiąże się ze wzrostem liczby potencjalnych klientów. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że zoptymalizowane zdjęcia mogą pojawić się w wyszukiwarce obrazów Google. Jest to dla nas doskonała wiadomość, bowiem możliwe jest, że rozpoznawalność witryny jeszcze bardziej się zwiększy. 

Jak opisywać zdjęcia - WordPress SEO

Od czego powinniśmy rozpocząć optymalizację zdjęć na stronę?

Część osób zastanawia się, od czego rozpocząć optymalizację zdjęć na stronę. Okazuje się, że wystarczy wykonać kilka prostych działań, które poprzedzają publikację. W pierwszej kolejności należy skupić się na wysokiej jakości obrazów. Dodatkowo nie bez znaczenia jest kwestia ich unikalności. Często strzałem w dziesiątkę są grafiki zrobione w sposób samodzielny. Kolejną mniej oczywistą kwestią jest nadanie odpowiedniej nazwy pliku ze zdjęciem. Tego typu czynność zajmuje jakieś 10 sekund, jednakże jest to wbrew pozorom jeden z ważniejszych zabiegów. Dzięki niemu roboty Google są w stanie znaleźć i wyświetlić zdjęcie w wyszukiwarce, jednocześnie stają się w stosunku do nas bardziej przyjazne, a na tym przecież zależy nam w sposób szczególny. Skupmy się głównie na zwięzłym opisie. Używajmy fraz kluczowych, a także znaku „-„, który rozdziela poszczególne wyrazy. Należy zastanowić się nad odpowiednim formatem. W praktyce do wyboru mamy JPG i PNG. W zdecydowanej większości przypadków specjaliści decydują się na pliki JPEG, które sprawdzą się do każdego rodzaju zdjęć. Kolejną czynnością, którą powinniśmy zająć się przed dodaniem fotografii, jest wybranie optymalnego rozmiaru zdjęcia. Im jest on mniejszy, tym krócej trwa proces ładowania się strony, a ten powinien być możliwie najbardziej korzystny. Pamiętajmy o tym, że Google zwraca uwagę na to, jak długo wczytuje się witryna, co w konsekwencji prowadzi do zmiany pozycji w wyszukiwarce. Skalowanie znacząco przyspieszy ten proces, jednakże nie możemy przy tym zapominać o jakości, która nadal musi być w pełni atrakcyjna i satysfakcjonująca. Godna uwagi jest zasada, że im mniej waży zdjęcie, tym lepiej dla strony. Zalecane jest, aby waga nie przekraczała wartości 200 KB. Jeśli wydaje nam się to niemożliwe, możemy skorzystać z ciekawych narzędzi dostępnych w sieci. Specjaliści zwracają uwagę również na sitemapę, która zawiera adresy URL plików graficznych. Nie bez znaczenia są dane strukturalne dla zdjęcia. 

Za co odpowiada grafika na stronie i jak wpływa na SEO?

Wiemy już wiele na temat optymalizacji zdjęć SEO. Warto posiąść podstawową informację na temat tego, za co tak właściwie odpowiada grafika znajdująca się na stronie. Otóż spełnia ona różne zadania. Najczęściej odpowiada za kwestie związane z ozdobą i dekoracją. Przyciąga uwagę do treści, przez co użytkownik nieco dłużej zostaje na stronie. Grafika dostarcza podstawowych informacji, czego doskonałym przykładem mogą być powszechnie znane i stosowane infografiki. Niekiedy pełnią kluczową rolę na stronie, co jest szczególnie widoczne w przypadku blogów fotograficznych czy sklepach z ubraniami. Grafika na stronie generuje ruch na witrynie w sposób organiczny, dzięki wyszukiwarce grafiki znajdującej się w Google, co z pewnością jest dla nas bardzo ważne. Co godne podkreślenia- piękne zdjęcia generują wyższą sprzedaż, a doskonałym odzwierciedleniem tego mogą być zdjęcia poszczególnych produktów.