Jak dodać słowa kluczowe do Google Ads?

Jak dodać słowa kluczowe do Google Ads?

W dzisiejszych czasach ciężko jest wyobrazić sobie skuteczną kampanię marketingową bez wykorzystania systemu reklamy kontekstowej Google Ads. Na przestrzeni lat stał się on niesamowicie popularny, bo i cechuje się niemal nieograniczonym zasięgiem oraz przystępnością w obsłudze. Aby jednak móc z niego optymalnie korzystać, trzeba poznać pewne jego podstawy. Jedną z nich jest dodawanie słów kluczowych w jego obręb. To właśnie na nim zamierzamy skupić się w dzisiejszym wpisie.

Czy dobór słów kluczowych w Google Ads ma znaczenie?

Słowa kluczowe stanowią podstawę każdej skutecznej (ale i tej nieskutecznej) kampanii marketingowej w Google Ads. To one tak właściwie definiują, gdzie pojawi się reklama konkretnej firmy lub jej produktu i to one definiują jej skuteczność. Dobór słów kluczowych jest więc rzeczą najistotniejszą w tym wszystkim. Po pierwsze bowiem, to od niego zależy to, ile zapłaci się za każde wyświetlenie czy kliknięcie. Jeżeli w obrębie konkretnego słowa kluczowego będzie duża konkurencja, będzie trzeba „licytować się” stawką z innymi reklamodawcami. Jeśli jej nie będzie – cena będzie znacznie niższa. Dobór słów kluczowych to również możliwość dotarcia do klientów, którzy poszukują konkretnej rzeczy czy usługi. Ważne więc, by słowa kluczowe były jak najbardziej adekwatne do tego, co się oferuje.

Dobór słów kluczowych w obrębie kampanii jest zatem jedną z najistotniejszych rzeczy, które wpływają na absolutnie wszystko – od klikalności, przez rozpoznawalność marki i cenę kampanii, aż po ostateczne konwersje, jakie jest się w stanie osiągnąć za pośrednictwem konkretnej reklamy.

Jak dodać słowa kluczowe do Google Ads?

Na co patrzeć przy wyborze słów kluczowych?

Wybranie odpowiednich słów kluczowych można sprowadzić do określania ich potencjału, ale też opłacalności w ostatecznym rozrachunku. Zdarza się tak, że konkretne słowo kluczowe wydaje się być atrakcyjne i jest na pewno konkurencyjne, a w żaden sposób nie przekłada się to na generowane właśnie przez nie wyniki. Na co zatem patrzeć przy wyborze słowa kluczowego?

Rzeczą podstawową jest to, ile wyników wyszukiwania zwraca konkretne słowo. Zasada tutaj jest dość prosta: im więcej jest tych wyników, tym popularniejsza jest konkretna fraza. Druga sprawa to to, czy słowo kluczowe odzwierciedla to, co oferuje się w obrębie własnej strony. Ta musi być jak najbardziej do niego adekwatna. Jeżeli więc oferuje się koszulki z nadrukiem w groszki, nie powinno się reklamować pod frazą „koszulki w kartkę”, jeśli tych w kratkę się nie oferuje. Można za to pokusić się o reklamę pod frazą „koszulki”. Z tym jednak, że trzeba się liczyć z olbrzymią konkurencją w jej obrębie. Im bardziej specyficzna i dłuższa jest fraza kluczowa, tym będzie ona mniej konkurencyjna. Rzeczą w tym wszystkim jest to, by móc oszacować korzyści płynące z reklamowania się w jej obrębie.

Wybierając słowa kluczowe warto też zwracać uwagę na nawyki jego potencjalnych odbiorców, ale też ich oczekiwania względem treści na stronie. Jeśli wie się, że nie jest się w stanie im sprostać, warto postawić na inne słowo kluczowe. Nieodpowiadająca potrzebom użytkowników reklama tylko niepotrzebnie pobierze budżet na kampanię.

Jak dodać te słowa do kampanii?

Jak dodać słowa kluczowe do Google Ads? Sam proces został przez Google maksymalnie uproszczony – tak, aby nie sprawiał problemów, a zarazem umożliwiał szybkie operowanie w obrębie wielu słów kluczowych. Większe firmy potrafią dodawać ich tysiące – ciężko byłoby sobie to wyobrazić przy nieprzystosowanym do tego interfejsie. Jak więc dodać słowo kluczowe? Wystarczy podążąć za poniższymi krokami.

  1. Z menu po lewej stronie wybieramy opcję „Słowa kluczowe”, która znajduje się na liście typów.
  2. Klikamy w przycisk „Dodaj słowo kluczowe”, który pojawi się przed naszymi oczyma.
  3. Wybieramy kampanię i grupę reklam, do której dane słowo kluczowe będzie dodawane.
  4. W panelu edycji, który pojawi się po prawej stronie wpisujemy słowo kluczowe.
  5. Wybieramy typ dopasowania.
  6. Wpisujemy koszt kliknięcia (CPC) jeśli dane słowo kluczowe ma posiadać ten własny. Jeżeli chcemy, by pobierało go z domyślnej dla danej grupy reklam stawki, po prostu zostawiamy to pole puste.
  7. Wprowadzamy docelowy adres URL, który będzie powiązany z tym słowem kluczowym. Jeśli zostawimy to pole puste, system dobierze adres główny z reklamy.

Warto wiedzieć: istnieje możliwość dodawania wielu słów kluczowych jednocześnie. Wtedy też z menu „Słowa Kluczowe” trzeba wybrać opcję „Wprowadź wiele zmian – dalsze kroki są bardzo podobne i intuicyjne.

Podsumowanie

Wiedza na temat tego, jak dodać słowa kluczowe do Google Ads jest jedną z absolutnie podstawowych i koniecznych do posiadania przy chęci umiejętnego i efektywnego korzystania z tego systemu. Nawet jeśli zamierza się powierzyć to profesjonalnej agencji interaktywnej, warto mieć pewne zorientowanie w tej materii. Zwłaszcza że pozwoli to w lepszy sposób śledzić efektywność kampanii i testować pewne rozwiązania na własną rękę. Całość, jak widać po powyższym, nie jest trudna z technicznego punktu widzenia. Znacznie bardziej złożony jest sam dobór słów kluczowych, któremu wręcz trzeba nadać priorytet.