fbpx

Jak atrybucja Google Ads oparta na danych przypisuje udział w konwersji?

Google Ads

Jak atrybucja Google Ads oparta na danych przypisuje udział w konwersji? Google Ads to system, po który sięga coraz więcej właścicieli firm – mniejszych i większych, dopiero zaczynających i działających już od bardzo dawna. Każda z nich sięga po niego w jednym celu: by zwiększyć przychód generowany przez ich przedsiębiorstwa. Narzędzie od Google z pewnością to umożliwia. Można z niego jednak korzystać bardziej lub mniej efektywnie, zależnie od własnej wiedzy w tym temacie. Dziś skupimy się na tak zwanej atrybucji opartej na danych, będącej jednym z najlepszych środków do skutecznego reklamowania się.

Warto wiedzieć: poniżej opiszemy kwestię, która w największym stopniu zainteresuje osoby zaawansowane i chcące wycisnąć z Google Ads maksimum. Jeśli nie wiesz, o co chodzi i jak to wykorzystać na własną korzyść, powinieneś skłonić się ku sięgnięciu po pomoc profesjonalnej agencji interaktywnej.

Jak działa atrybucja Google Ads oparta na danych?

Atrybucja Google Ads oparta na danych jest modelem atrybucji, który działa zgoła odmienne od każdego z innych. Zamiast korzystania z indywidualnych ustawień, ta zbiera wszelkiego rodzaju dane dotyczące konwersji i oblicza rzeczywisty udział poszczególnych interakcji z reklamą na różnych etapach ścieżki konwersji. Oznacza to, że model ten porównuje różnego rodzaju ścieżki prowadzące klientów do realizacji konwersji, ale i tych, którzy ostatecznie nie decydują się na takową. W ten sposób można wychwycić te etapy ścieżki, które mają w tym wszystkim większe znaczenie oraz takie, które są zaledwie etapami przejściowymi, mniej istotnymi i ostatecznie nieprzekonującymi klientów do skorzystania z oferty firmy.

Dzięki temu modelowi atrybucji jest się więc w stanie zobaczyć, które reklamy mają największy wpływ na cele biznesowe. Jeśli więc większa ilość klientów przed dokonaniem zakupu kliknie w dwie reklamy, jednak właściwej transakcji dokona dopiero po kliknięciu w drugą, a mniejsza ilość klientów dokona zakupów po kliknięciu od razu w drugą reklamę, model przypisze większy udział pierwszej reklamie. Bez kliknięcia w nią bowiem rzadziej pojawiają się konwersje.

Dzięki temu modelowi zatem można sprawdzić, która z reklam jest rzeczywiście najbardziej wartościowa. Wbrew pozorom nie musi być to reklama, której przypisuje się najwięcej konwersji ostatecznych. Często „pośrednicy” są znacznie ważniejsi.

Aby skonfigurować atrybucję opartą na danych dla konwersji należy:

  1. Zalogować się na własne konto Google Ads przy użyciu ustalonych przez siebie danych.
  2. Udać się do menu ustawień poprzez kliknięcie w ikonkę klucza, a następnie wybranie opcji „Konwersje”.
  3. W tabeli działań generujących konwersje wybrać konkretne działanie, a następnie wybrać opcję „Edytuj ustawienia”.
  4. Kliknąć w opcję „Model atrybucji”, a następnie wybrać opcję „Atrybucja oparta na danych”.
  5. Zapisać wybrane przez siebie ustawienia.

Opcja atrybucji opartej na danych nie zawsze jest dostępna. Warto mieć to na uwadze, nie starając się znaleźć jej „na siłę”.

Jak atrybucja Google Ads oparta na danych przypisuje udział w konwersji?

Atrybucja Google Ads oparta na danych a konwersje

Atrybucja Google Ads oparta na danych jest czymś, co działa w sposób inteligentny, a za sprawą tego jest w stanie przyczynić się do znacznie większych konwersji. Jeśli oczywiście odpowiednio się ją wykorzysta. Sama w sobie jest bowiem modelem, który analizuje wszystkie zachowania klientów i pozwala wykryć, które z rozwiązań sprawdzają się w akcji lepiej, a które radzą sobie gorzej z przyciąganiem odbiorców.

W atrybucji opartych na danych nie ma miejsca na przypadek. Nie trzeba też w standardowy sposób analizować efektów poszczególnych działań i reagować właśnie na nie. Choć to również potrafi przynosić pewnego rodzaju korzyści, nie są one tak pewne, jak w przypadku atrybucji opartej na danych. Ta wskaże dokładnie ścieżkę, jaką dany klient pokonuje aż do samej konwersji, pozwalając nieco ją skrócić i promować te rozwiązania, które miały bezpośredni wpływ na podjęcie decyzji.

Do swojego efektywnego działania atrybucja wymaga odpowiedniej ilości danych. Zanim będzie można się na nią zdecydować, trzeba będzie zgromadzić na koncie co najmniej 3000 interakcji z reklamami., a działanie powodujące konwersję musi uzyskać co najmniej 300 konwersji w ciągu miesiąca. Dopiero wtedy z tego wszystkiego będzie można wyciągnąć wymierne informacje, rzeczywiście przekładające się na kształt kampanii marketingowej.

Podsumowanie

Wiedząc już, jak atrybucja Google Ads oparta na danych przypisuje udział w konwersji jest się w stanie odpowiednio dostosować własne reklamy do tego, by przynosiły największy możliwy zysk. Co jednak bardzo istotne, można tworzyć świetne sieci ich powiązań – takie, które sprawią, że klienci szybciej zdecydują się na dokonanie zakupu czy skorzystanie z usługi. Co jednak najważniejsze, tego typu atrybucja pozwoli sprawdzić, które słowa kluczowe, reklamy czy ich grupy pozwalają najskuteczniej realizować działania biznesowe i dostosować stawki w taki sposób, by to one były najbardziej promowane. Przede wszystkim jednak umożliwi wybór odpowiedniego modelu atrybucji, który będzie szyty z myślą o konkretnej firmie. Bez zgadywania, testowania i samodzielnego sprawdzania. Dlatego też jeśli tylko ma się taką możliwość, warto sięgnąć po to rozwiązanie.

    FORMULARZ KONTAKTOWY

    Czy jesteś ciekaw naszej oferty?

    Jeśli tak skontaktuj się z nami!