Ile zarabia pozycjoner SEO?

Ile zarabia pozycjoner SEO?

Zawód pozycjonera SEO stał się w ostatnim czasie bardzo popularny. Wszystko za sprawą tego, że coraz więcej firm zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie pozycjonowanie ich strony internetowej. Pozostaje jednak pytanie dotyczące zarobków pozycjonera SEO? Ile dokładnie może on zarobić? Czy warto zostać pozycjonerem SEO? Odpowiadamy.

Zarobki stażysty i praktykanta

Na początku powinniśmy uświadomić sobie, że aby zostać prawdziwym specjalistą do spraw SEO, potrzeba nam wielu lat praktyki w zawodzie. Najczęściej pozycjonerzy SEO rozpoczynają swoją karierę od praktyki lub stażu. Niektóre firmy oferują całkowicie bezpłatną praktykę, realizowaną na przykład w formie obowiązkowych praktyk studenckich. Niemniej jednak pozycjonowaniem interesują się również osoby niebędące studentami. Te, jeśli mają jakąkolwiek wiedzę dotyczącą pozycjonowania, mogą ubiegać się o płatny staż. Nie liczmy jednak na wysokie zarobki – staż ma za zadanie wprowadzić nas do zawodu, a nie zapewnić środki do życia. Pracodawcy bardzo często oferują połowę najniższej krajowej. Czasami zarobimy nawet pełną kwotę minimalnego, krajowego wynagrodzenia. Na to możemy jednak liczyć w większych agencjach. Co więcej, musimy być wtedy dostępni do pracy na cały etat. Zarobki praktykanta czy stażysty nie są więc wysokie. Pamiętajmy jednak, że to właśnie staż jest najlepszym sposobem na to, aby w ogóle „wejść” do zawodu. Zwykle najlepsi praktykanci otrzymują ofertę pracy po zakończonym stażu.

Zarobki specjalistów

Jeżeli mamy niewielkie doświadczenie w zawodzie, to możemy ubiegać się o pracę na stanowisku młodszego specjalisty do spraw pozycjonowania SEO. Zazwyczaj dostajemy wtedy umowę o pracę, lecz nasze zarobki nie będą jeszcze bardzo wysokie. Średnio młodszy specjalista do spraw pozycjonowania SEO zarabia bowiem 2500 zł netto. Oczywiście w większych miastach może on otrzymać nieco wyższe wynagrodzenie, oscylujące w okolicach 3000 zł. Po około roku lub dwóch latach pracy w zawodzie, możemy awansować na stanowisko specjalisty do spraw SEO. Specjalista zazwyczaj obejmuje samodzielne stanowisko, a więc prowadzi daną kampanię od początku do końca. Może oczywiście liczyć na pomoc kierownika działu, jednak z zasady powinien on umieć poradzić sobie z większością problemów. Ile zarabia specjalista do spraw pozycjonowania SEO? Średnio do 3000 zł netto do 4000 zł netto. Tutaj ponownie – im większe miasto, tym większe zarobki. Specjaliści od pozycjonowania SEO mogą po jakimś czasie zostać starszymi specjalistami. W większych agencjach to oni przewodniczą prowadzonym kampaniom, w mniejszych po prostu zarabiają nieco więcej, niż specjaliści. Zarobki starszych specjalistów oscylują w okolicach 4000-5000 zł netto. W dużych podmiotach gospodarczych funkcjonują również stanowiska pozycjonerów – team leaderów. Jest to w zasadzie najwyższa, możliwa do osiągnięcia pozycja w zawodzie. Team leader to osoba, która nie tylko posiada dużą wiedzę i praktykę, ale również przewodzi zespołem i nadzoruje jego pracę. Co ciekawe, team leaderzy nie zarabiają o wiele więcej, niż starsi specjaliści. Zwykle ich zarobki wynoszą 5000 zł, czasem mogą liczyć na 6000 zł. W bardzo dużych agencjach mogą oni zarobić nawet 10 000 zł, jednak w Polsce takich podmiotów jest stosunkowo niewiele. Specjaliści mogą również otrzymywać premie, na przykład uznaniowe bądź od zakończonych projektów. Zazwyczaj premia nie wynosi więcej, niż 600-800 zł na rękę. Nieco inaczej jest w przypadku premii rocznej – ta może wynieść nawet tyle, co miesięczne wynagrodzenie pozycjonera.

Ile zarabia pozycjoner SEO

Zarobki freelancera

Nieco inaczej kształtują się zarobki pozycjonerów SEO, którzy działają jako freelancerzy. Oni bowiem mają dwie możliwości – albo przyjmują zlecenia w ramach umów cywilnoprawnych albo prowadzą własną działalność gospodarczą. W praktyce możliwości zarobkowe freelancerów są nieograniczone. Wszystko zależy bowiem od ilości przyjętych przez nich zleceń oraz tego, jakiego wynagrodzenia zażądają. Co więcej, freelancerzy działający w branży SEO niechętnie mówią o swoich zarobkach. Specjaliści twierdzą jednak, że oscylują one w okolicach 4000-5000 zł miesięcznie. Pamiętajmy jednak, że zobowiązani są oni jeszcze do zapłaty składek ZUS oraz podatków – dotyczy to osób mających zarejestrowaną działalność gospodarczą. Możemy jednak stwierdzić, że freelancer – pozycjoner SEO zarabia minimum 3000 zł na rękę. Choć może on przyjąć dowolną liczbę wysoko wycenionych zleceń, to jednak w pewien sposób ogranicza go czas oraz własne umiejętności. Nie wszyscy bowiem są w stanie podjąć się każdego zlecenia. Wiele osób, które pracują jako pozycjonerzy SEO na etacie, chciałoby zacząć pracować na własną rękę. Niemniej jednak pamiętajmy, że freelancerzy ponoszą bardzo duże ryzyko, jakim jest nie pozyskanie zleceń. Co za tym idzie, w konkretnym miesiącu mogą oni nie otrzymać wynagrodzenia bądź ich zysk będzie na niskim poziomie. Jeżeli jednak freelancer zna się na pozycjonowaniu zagranicznych stron internetowych, to może zarobić dodatkowo około 400-1000 euro miesięcznie.